Impreza balkonowa z maczkiem 02-06-2019

Mateusz F

Impreza balkonowa z maczkiem 02-06-2019

Post autor: Mateusz F » 03 cze 2019, 09:13

Początkowo tego wieczora zakładałem że się w końcu wyśpię, nie wiem co mnie podkusiło żeby koło 23:00 zerknąć na chwile na balkon..... Jak zobaczyłem tą przejrzystość to maczek w 5 minut był rozstawiony, ja poszedłem na herbatkę w oczekiwaniu aż sprzęt "dojdzie do siebie" zacząłem czesać :lol: .

Skupiłem się na znanych i lubianych obiektach które akurat miałem w polu widzenia.

M53 - ładna kulka w Warkoczu Bereniki, bez trudu znaleziona krawędzie lekko rozbite ale to tylko 100 mm apertury.

M64 - black eye galaxy - rozmyta plamka bez szczegółów, filtr CLS trochę poprawił kontrast i pociemnił niebo ( i tak nie najgorsze jak na miasto )

M49 - jedyna galaktyka w Pannie którą namierzyłem, niskie położenie + światła znad budynków załatwiły temat.

M80 - jak tylko wynurzył się Skorpion postanowiłem upolować tą kulkę z sukcesem, próbowałem znajdująca się niżej M4 - widoczna ale to już był dramat.

Następnie przekierowałem teleskop na widoczną akurat w przerwie między budynkami strzałę, i tam :

M71 - fajna wyraźna łatwa do znalezienia

M27 - Hantle - tu miłe zaskoczenie , z filtrem CLS wyraźnie widoczne zarysy struktury , wygrana tej nocy :D .

W tym momencie niebo zaczęło się już psuć ale zdążyłem jeszcze wyhaczyć M10 i M12 w Wężowniku.

Już miałem się zbierać ale wtedy zza budynków wstał Jowisz .... zostałem jeszcze chwilkę zerknąć.

Wyraźnie widoczne pasy, księżyce fajnie ułożone po jednej stronie tworzyły trójkąt którego jeden z boków jak strzałka wskazywał na najbardziej skrajnego Ganimedesa. seeing był nawet przyzwoity, posiedziałem jeszcze chwilkę i koło 2:00 się zwinąłem spać .... :lol:
Załączniki
maczek.jpg
maczek.jpg (130.7 KiB) Przejrzano 263 razy
ATM AstroScope 13", Orion UK VX6 1/10L, MAK 102, Skymaster Pro 15x70, DO Titanium 7x50, do tego trochę porządniejszych szkiełek.
w budowie newtony : ATM 230 F/6 (walizkowiec) , ATM 150 F/6

KrzysiekRajda
Site Admin

Re: Impreza balkonowa z maczkiem 02-06-2019

Post autor: KrzysiekRajda » 03 cze 2019, 11:48

To dałeś radę z balkonu zobaczyć sporo obiektów, ja akurat miałem zamiar wziąść coś małego za osiedle ale okazało się że ktoś tam pali grilla i odpuściłem sobie.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'',ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' modyfikowany, Intes MN 5'',Orion Sky Scanner 4'', TS 25x100, SkyMaster Pro 20x80,TS 15X70, Zeiss, Nikon 10x50, Steiner 8x30, Canon 350D, i trochę dobrych szkiełek

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni